Styremøte i Helse Sør-Øst – minutt for minutt
Presentasjonen fra fagdirektør Jan Frich, HSØ
Det er mange og kraftige innvendinger mot planen om å dele opp akuttsykehuset på Ullevål og flytte deler av sykehuset til Gaustad og deler til Aker og la noe ligge igjen på Ullevål i lang tid fremover. De mest alvorlig innvendingene gjelder det internasjonalt anerkjente traumesenteret på Ullevål. Dette miljøet vil bli splittet som en følge av den planlagte nedleggelsen av Ullevål. Selve traumesenteret vil bli flyttet til Rikshospitalet/Gaustad mens det stort akuttsykehuset skal ligge på Aker.
Presentasjon fra økonomidirektør Hanne Gaaserud
Mange er svært bekymret for høye kostnader, manglende økonomisk bærekraft og urealistisk høye forventninger til gevinstrealisering og effektivisering. Innledning 2: Her kan du lese hva økonomidirektør i Helse Sør-Øst Hanne Gaaserød hadde å si om saken
Presentasjon fra arkitektene
De tre tårnene på Gaustad som er planlagt 76 meter høye er omstridte og det er knyttet betydelig reguleringsrisiko til prosjektet. Det gjelder ikke bare for de planlagte høydene, men også når det gjelder vernehensyn i forhold til fredede Gaustad sykehus er er det problemer og både By- og Riksantikvaren har uttalt seg kritisk om planene. Plan- og bygningsetaten har levert en forhåndsuttalelse der de konkluderer med at reguleringsrisikoen er svært høy. Innledning 3 og 4: Her kan du lese hva Helse Sør-Øst arkitekter sa til styret
Diskusjonen i styret
Hvordan foregå egentlig debatten i styret i et regionalt helseforetak. I denne debatten var alle de tre ansatterepresentantene imot ledelses forslag og uttrykte stor bekymring for de foreslåtte løsningene. De ansattes styrerepresentanter er imidlertid i mindretall i styret – så det at LO, Unio og Akademikerne hadde en annen oppfatning enn ledelsen betød ikke nødvendigvis så mye. Diskusjonen starter med en innledning fra administrerende direktør Cathrine Lofthus. Deretter følger en et innlegg fra styreleder Svein Gjedrem. Her vakte også han en del oppsikt ved å legge vekt på hvor stor verdi Ullevåltomten hadde som område for boligutvikling. Her kan du lese hvordan hele diskusjonen forløp.
Kudos til Helsepartiet for et meget grundig arbeid med å dokumentere utviklingen i Ullevålsaken.
Alle krumspringene og faktafordreiningene som Eirikstein og HSØ legger opp til må komme opp i lyset. Folk har krav på å få vite den EGENTLIGE årsaken til at de vil nedlegge Ullevål sykehus.
Hjertelig takk for at dette gjør dette materialet tilgjengelig. Har Erna Solberg, Bent Høye og Siv Jensen mottatt kopier av dette?
Det har lenge vært åpenbart at de enorme lønningene til helsetoppene ikke har gitt oss personer hvis høyeste prioriet er best mulig helsetilbud for flest nordmenn, men derimot best mulig fordeler for dem selv.
Ingen helsetopp fortjener høyere gasje enn Erna Solberg. Ingen av de burde ha mer i lønn enn Siv Jensen.
Er det så vanskelig å bruke hodet når det står et nytt flott sykehus med operasjonstuer og rtg på LHL Gardermoen . Lei heller tjenester der enn å bygge nytt sykehus i Oslo .Tror det blir billigere og vi får raskere ned helsekøene. Landet består av mer enn bare Oslo borgere. Tenk de flinke folkene som mister jobbene sine. Blir kvalm av politikerne .